Vladimiro Švč. Dievo Motina

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum Lithuanian National Museum of Art
Fund main
Exhibit type ikona 
Field menas, vaizduojamoji dailė
Primary account number LNDM ED 28953
Inventory number LNDM T 5540
Measurements aukštis – 29,5 cm
plotis – 25 cm
Materials medis  sidabras 
Manufacturing technique tempera 
Author(s)
Date XVIII a. pab. – XIX a. pr.

Description

Exhibit description

Ikonos prototipas yra malonėmis garsi Vladimiro Švč. Dievo Motinos ikona, 1136 m. iš Konstantinopolio atvežta į Rusiją. Ikona yra buvusi Višgorodo vienuolyne netoli Kijevo, 1155 m. perkelta į Vladimirą (iš čia ir jos pavadinimas). Ji pagarsėjo stebuklais kovojant su priešais – ypač Maskvos išgelbėjimu 1395 m. nuo Tamerlano armijos. Vladimiro Švč. Dievo Motinos ikona yra viena iš labiausiai garbinamų Rusijoje. Ikonos šventė švenčiama gegužės 21 d., liepos 23 d. ir rugpjūčio 26 d., prisimenant svarbiausius įvykius, susijusius su jos stebuklais. Ikona ne kartą kopijuota. Dvylika jos kopijų, kaip ir pirmavaizdis, yra pripažintos stebuklingomis.
Ikonos kompozicija priklauso ikonografiniam tipui, Bizantijoje žinomam kaip Eleusa (gr. Eleousa – Myluojanti). Kūdikis Jėzus vaizduojamas abiem rankomis apglėbęs Motinos kaklą, galvą glaudžiantis prie jos skruosto. Jo figūra smarkiai išsilenkusi, kairės kojos padas atgręžtas į žiūrovą. Skirtingai negu iškilmingose Hodegetrijos kompozicijose, kuriose pabrėžiamas Marijos Sūnaus dieviškumas, Eleusos atvaizduose vyrauja žmogiški jausmai – Motinos ir Sūnaus meilė, vidinis ryšys. Vladimiro Švč. Dievo Motinos ikona buvo pirmoji Eleusos ikonografinio tipo ikona, iš Bizantijos atvežta į Rusiją. Jos kultas turėjo didžiulės įtakos šio ikonografinio tipo ikonų (rus. vadinamų Умиление) paplitimui.
Aptariamoje ikonoje išlaikyta ne tik Vladimiro Švč. Dievo Motinos ikonos kompozicija, bet ir vidinė jos esmė. Marijos veide dangiška ramybė dera su švelnumu ir Sūnaus kančios nuojauta. Gyvybinga, veržli Kūdikio figūra spinduliuoja meile ir atsidavimu. Šį įspūdį sustiprina skaisčiai raudona jo chitono spalva. Ikonos koloritas santūrus, tačiau išraiškingas. Vyrauja vyšninė Marijos maforijaus ir skaisčiai raudona Jėzaus chitono spalva. Ugningus pastarojo tonus atkartoja maforijaus kraštą puošianti raudona juosta. Ikonos foną ir kraštus dengia sidabrinis aptaisas. Jis sumontuotas iš kelių skirtingų fragmentų. Foną dengianti dalis yra XVIII a., dekoruota žemo reljefo lanksčių augalinių motyvų ornamentu. Ji buvusi auksuota. Aptaiso kraštas sidabrinis, puoštas rokailės motyvais (įspausta sukūrimo data – 1776 m.). Visiškai kitokio stiliaus yra Marijos ir Jėzaus nimbai, kurie buvo primontuoti vėliau.

Aprašė Dalia Tarandaitė

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Vladimiro Švč. Dievo Motina more information...

Author's rights of the exhibit

Owner of author’s rights Lietuvos nacionalinis dailės muziejus