« Back

Virtuali paroda: Vilma Samulionytė „60 monumentų“

Lietuvoje yra 60 civilinės metrikacijos skyrių. Tarybiniais laikais reorganizavus valstybinę santvarką, visuomenės ritualai turėjo taip pat kisti. Naujai įkurti Civilinės metrikacijos skyriai pakeitė buvusias tradicines santuokos vietas ir tai tapo vienintele oficialia institucija, kuri galėjo įteisinti santuoką. Tokios dirbtinai sukonstruotos erdvės staiga tapo ir įteisinančią įstaigą, ir tavo "gyvenimo šventės" vietą, kurią seniau dažniausiai įprasmino bažnyčia.
Po Tarybų Sąjungos griūties Civilinės metrikacijos skyriai išliko ir toliau atlieka savo funkciją. Kitą vertus dabar santuoką oficialiai galima vėl įteisinti ir bažnyčioje. Per pastarąjį dešimtmetį pastebimas nuoseklus metrikacijos skyrių tuštėjimas.
Serijoje dokumentuojamas tarybinių laikų palikimas, kuris egzistuoja kaip reliktinis objektas, bet nepilnai beatliekantis savo funkcijas. Fotografijų frontalinė kompozicija ir koncentracija į pagrindinį objektą – stalą, ant kurio pasirašomas sprendimas, nukreipia mintį į institucijos biurokratiškumą, o interjerų dekoratyvumas matomas salėje išryškina dirbtinį erdvių sakralumą.
Serijoje naudojamas tipologiškumo principas dokumentuoja ir sovietinės ideologijos vizualios kultūros principus, ir savo tuštumu akcentuoja monumentalios pompastikos nehumaniškumą.

Vilma Samulionytė gimė 1978 metais Jonavoje. Baigė fotografijos studijas Prahos menų akademijoje, Fotografijos katedroje (FAMU). Studijų metais aktyviai dalyvavo parodinėje veikloje ir yra gavusi Lietuvos bei Čekijos kultūros ministerijų stipendijas edukacijai ir parodų organizacijai. Autorė yra surengusi savo bei dalyvavusi grupinėse parodose Lietuvoje, Turkijoje, Čekijoje, JAV, Slovėnijoje ir kt. Po studijų Prahoje du metus dirbo fotografe Rijade (Saudo Arabija). 2013-2015 m. dalyvavo keliajančioje bienalėje "Young European Talents". 2013 m. ir 2017 m. ji tapo Unesco/Aschberg rezidencijų programos dalyve Instituto Sacatar, Itaparikoje (Brazilijoje). 2017 m. su režisiere Jūrate Samulionyte sukūrė filmą "Močiute, Guten Tag!". Paraleliai jam buvo sukurta paroda ir išleista knyga. Dabartiniu metu tęsia fotografinius bei audiovizualinius projektus Lietuvoje.

Vilma Samulionytė
www.vilmos.lt

Žiūrėti parodą