Tvirtovinis kapsulinis graižtvinis šautuvas „Falis“.

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum Vytautas the Great War Museum
Fund main
Exhibit type šautuvas (kovos ginklas) 
Field istorija, karyba, sausumos pajėgos
Inventory number VDKM Gs 295
Measurements ilgis (bendras) – 1714 mm
ilgis (vamzdžio) – 1274 mm
masė – 9,90 kg
Materials plienas  medis 
Manufacturing technique kalimas  liejyba  gręžimas  valcavimas  tekinimas  drožimas  šveitimas poliravimas  kaustymas 
Authenticity originalas 
Production date XIX a. 4 deš. – XIX a. 5 deš.
Location Prancūzija, Belgija

Description

Exhibit description

Tvirtovinis kapsulinis graižtvinis šautuvas „Falis“, užtaisomas iš drūtgalio, kalibras – 22,6 mm, Belgija arba Prancūzija, XIX a. 4–5 dešimtmetis.
Nuo pat rankinių šaunamųjų ginklų panaudojimo pradžios dažniausiai buvo praktikuojamas ginklo užtaisymas per laibgalį. Tai buvo gana ilgas ir nepatogus procesas, ypač jei reikėdavo užtaisyti graižtvinius arba ilgus vamzdžius turinčius šautuvus. Per laibgalį ginklą buvo galima užtaisyti tik vertikalioje padėtyje, kad gravitacijos veikiamas užtaisas tinkamai pasiektų vamzdžio kanalo dugną. Dėl šios priežasties užtaisomas ginklas (jį pastačius) paprastai negalėdavo būti aukštesnis už šaulį. Priešingu atveju užtaisančiajam reikėtų papildomų priemonių ginklui naudoti. XIX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje buvo mėginama sukonstruoti iš drūtgalio užtaisomus šautuvus. XIX a. trečiajame dešimtmetyje Prancūzijoje buvo išbandomas kapsulinis iš drūtgalio užtaisomas „Falis“ sistemos tvirtovinis šautuvas. Ginklas buvo graižtviniu vamzdžiu, turėjo pakeliamą drūtgalį su kamera parako užtaisui ir kulkai įdėti. Drūtgalis buvo atidaromas traukiant už ragelių (rankenėlės) į viršų. Spynos gale buvo svirtis, kurios pagalba drūtgalis buvo užrakinamas ir glaudžiai prispaudžiamas prie vamzdžio, o po šūvio atrakinamas užtaisymui. Ginklą buvo galima užtaisyti horizontalioje padėtyje. Ilgas vamzdis ir graižtvos turėjo užtikrinti taiklią ugnį dideliu atstumu. 1831 m. tokiais tvirtoviniais šautuvais apsiginklavo prancūzų kariuomenė. Ginklas buvo 22,6 mm kalibro, užtaisomas 8 g parako. 1839 m. tos pačios sistemos šautuvais apsiginklavo Rusija. Tai buvo pirmasis kapsulinis iš drūtgalio užtaisomas Rusijos kariuomenės šautuvas. Jo kalibras buvo 21,16 mm, bendras ilgis – 1811 mm, svoris – 10,9 kg. Taikymo nuotolis buvo daugiau nei 700 m, užtaisant apie 15 g parako, naudojant 57,5 g apvalią arba 73,2 g konišką kulką. Tokie šautuvai buvo gaminami pačioje Rusijoje, tačiau rusų ginkluotės istorikų teigimu, nepasiteisino dėl pernelyg didelio parako dujų kiekio išsiveržimo per drūtgalį šūvio metu; dėl nepakankamai pažangios gamybos nepavyko užtikrinti reikiamos šautuvo dalių pagaminimo kokybės. Tvirtoviniai šautuvai nusiųsti į Kaukazo korpusą buvo naudojami ir lauko mūšiuose. XIX a. penktojo dešimtmečio kautynėse prieš sukilusius Kaukazo kalniečius dalyvaudavo tvirtovinius šautuvus naudoję būriai ir komandos. Patobulintais, geriau veikiančiais „Falis“ sistemos tvirtoviniais šautuvas  apsiginklavo ir Belgijos kariuomenė.
Ginklas graižtviniu vamzdžiu, kurio laibgalyje yra kryptukas, o drūtgalyje taikiklis. Graižtvos banguotos (ovalo formos). Atviras taikiklis nustatomas dviem variantais – mažesniam ir didesniam atstumui. Reguliuojamas atlenkiant. Prie vamzdžio arčiau spynos yra žemyn atlenkiama kuoliuko pavidalo (į apačią smailėjanti) plieninė atrama. Spynos priekyje yra dangtelio dengiama kamera šoviniui ir parako užtaisui. Dangtelio viršuje, priekyje yra ragelių pavidalo rankenėlė spynai atidaryti, o gale dešinėje pusėje, uždegimo šerdis (vamzdelis) kapsulei. Spynos gale yra judinama svirtis, įspraudžiama tarp spynos galinės sienelės ir kameros, kurią glaudžiai prispaudžia prie vamzdžio. Gaidukas pritvirtintas prie spynos lentynėlės. Buožė pagaminta iš tamsios medienos, lakuota. Išorinėje ginklo pusėje yra įspausti įrašai ir žymenys: gaiduko varžte – I6, spynos plokštėje – L su karūna ovale (Lježo gamyklos žymuo?) / M / de ..., korpuse žemiau taikiklio – 1830, žymuo A... rombe, C rombe. Toje pačioje ginklo pusėje, buožėje įspausta monograma su karūna ir *. Ginklo viršuje yra įrašai ir žymenys: atramos žiede – L su karūna ovale, taikiklio plokštelėje – L ovale / I6, taikiklio pagrinde – 2, Spynos dangtelio viršuje – L su karūna ovale, nuo spynos besitęsiančiame buožės viršaus apkauste – 22 ir įvairūs simboliai per jį susuktuose varžtuose, šalia jų buožes paviršiuje yra įspausta *, buožės viršuje (medinėje dalyje) – 22, Buožės pado apkauste – L su karūna ovale. Vidinėje ginklo pusėje yra: vieno spynos tvirtinimo plokštelės varžto galvutėje – I6 / D, kito varžto galvutėje – I6 / D su žvaigždute, spynos plokštelės tvirtinimo paviršiuje tarp varžtų yra L ovale. Buožės paviršiuje šalia spynos tvirtinimo plokštelės yra monograma su karūna. Ginklo apačioje yra: užtaiso kameroje – 22 (matomas per stačiakampį išpjovimą korpuse), svirties plokštumoje ir varžte kartojasi 22, nuleistuko apsaugos tvirtinimo varžte, korpuso pratęsimo varžte ir buožės paviršiuje šalia jo kartojasi I6. Išorinėje ginklo pusėje, buožėje yra žalvarinė lentelė su Nr. II 354. Inventoriaus knygoje yra įrašas: Pirktas 1932 m. XII. 21 d. iš firmos Kahlert u Sohn.

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Tvirtovinis kapsulinis graižtvinis šautuvas „Falis“. more information...

Additional titles

Title Language Type Date  
“Falis” percussion breech-loading rampart rifle, calibre – 22.6 mm, Belgium or France, 1830s – 1840s anglų kalba  more information...

Information on inventory

Data author Laurynas Tamulynas