Liudviko II Jogailaičio (1506–1526) Svidnicos pusgrašis

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas apyvartinė moneta
Sritys menas, numizmatika
Pirminės apskaitos numeris LNDM ED 105271
Inventorinis numeris LNDM TN 24161
Matmenys skersmuo – 18 mm
Medžiagos bilonas 
Atlikimo, pagaminimo technika kalyba 
Autentiškumas originalas 
Gamintojas (-jai)
Svidnicos monetų kalykla
Pagaminimo data 1517–1527 m.
Pagaminimo stilius ir periodas renesansas (Europoje) 
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Liudviko II Jogailaičio (1506–1526) Svidnicos pusgrašis. Aversas. Centre – iškėlęs sparnus erelis. Aplink, vaizdulio pakraščiu, legenda lotynų kalba: „ +LVDOVICVS:R[ex]:VN[garie]:ET∙BO[emie]:“. Vertimas pažodžiui: „Liudvikas karalius, Vengrijos ir Bohemijos“.

Reversas. Centre – karūna. Aplink legenda lotynų kalba: „+CIVITAS∙SWIEN[ie]∙ … “. Vertimas: „Miesto Svidnicos, [?]“. Dėl išdilimo ar netaisyklingo kaldinimo – neįskaitoma data.

Aversas ir reversas, išskyrus legendas, analogiški Lenkijoje kaldintiems pusgrašiams.

Liudvikas II Jogailaitis – Vengrijos ir Čekijos karalius (1516–1526) ir paskutinis Jogailaičių dinastijos valdovas valdęs Bohemiją ir Vengriją, žuvęs Mohačo (1526) mušyje su Osmanų imperija. Vladislovo II Jogailaičio sūnus, Kazimiero Jogailaičio vaikaitis.

Svidnicos pusgrašiai buvo pradėti kaldinti dėl prekybinių ir dinastinių ryšių su Lenkijos karalyste ir Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Svidnicos pusgrašiai buvo apie 10 proc. lengvesni nei kaldinami Krokuvos kalykloje, kas sukėlė debatus apie pinigų vertę. Kaip manoma, tai inspiravo Žygimantą Senąjį (nuo 1518 m.) ne tik riboti prekybinius ryšius su Silezija ir taip sustabdyti monetų plitimą, bet ir užsakyti Mikalojų Koperniką 1526 m. parašyti traktatą „Monetae cudendae ratio“ („Apie monetų kaldinimą“), kuriame apmąstoma pinigų vertė ir perkamoji galia. Vidurio Europoje traktato palikimas, kartu su vienalaikiu britų mąstytojo Thom'o Greshamo darbais, žinomas kaip „Koperniko-Greshamo dėsnis“.

Svidnicos pusgrašius Lenkijoje nesėkmingai buvo siekiama išimti iš apyvartos įvairiais įstatymais ir nutarimais (pvz. 1526 m. Seime nustačius naujų Lenkijos monetų 325. sidabro prabą, kurios Svidnicos biloniniai pusgrašiai neatitiko). Valstybėje buvo įsteigti ir supirkimo punktai, tačiau tai iki galo nesustabdė šių monetų plitimo. LDK teritorijose apyvartoje cirkuliavo dar mažiausiai iki 1547 m pinigų reformos.

 

Aprašė Vytautas Starikovičius

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Liudviko II Jogailaičio (1506–1526) Svidnicos pusgrašis daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Motyvas heraldinis motyvas 

Informacija apie aprašą

Informacijos literatūra, šaltiniai
Dylewski A., Historia pieniądza na ziemiach polskich, Lenkija, 2011.

Eksponato autorinės turtinės teisės