Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Fondas pagalbinis
Eksponato tipas tapyba 
Sritys menas, vaizduojamoji dailė
Pirminės apskaitos numeris LNDM PM 179
Inventorinis numeris LNDM B 488
Matmenys aukštis – 59 cm
plotis – 47 cm
Medžiagos drobė 
Atlikimo, pagaminimo technika aliejinė tapyba 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data XVII a.
Sukūrimo stilius ir periodas barokas (Europoje) 

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Auksuotame fone iki pusės pavaizduota Dievo Motina, ant dešinės rankos laikanti Kūdikį, o kairiąja į jį rodanti. Kūdikis trimis ketvirčiais pasisukęs į Motiną, dešinę ranką pakėlęs laiminančiu judesiu – smilius ir didysis pirštai ištiesti, kiti sulenkti. Kairėje rankoje Kūdikis laiko nedidelį stačiakampį daiktą, greičiausiai knygą.
Dievo Motina vilki raudoną siauromis rankovėmis tuniką, jos galvą ir pečius gobia pilkai mėlynas maforijus žaliu pamušalu. Maforijaus kraštai atsiūti plona raudona juostele ir perlais. Ant krūtinės jis susegtas sege, kurią sudaro šeši stambūs perlai, išdėstyti aplink šlifuotą keturkampį bespalvį skaidrų brangakmenį. Kūdikis vilki baltą tuniką, jo kojos basos. Ir Dievo Motinos, ir Kūdikio drabužiai pavaizduoti išsiuvinėti sidabriniu stambiu ornamentu, susidedančiu iš rožių, tulpių ir lelijų. Ornamentas taikytas prie figūros mastelio, o dvi didelės stilizuotos lelijos pavaizduotos fone.
Kūdikio ir Motinos galvas supa sidabrine linija nužymėti nimbai, kurių laukai užpildyti šviesesniu auksavimu. Ir Dievo Motina, ir Kūdikis pavaizduoti su karūnomis – iš jų gotikinio pagrindo kyla lankai, susieinantys į rutulį. Dievo Motinos karūnos fone dar yra keturi raudoni lankai, Kūdikio karūnos fonas paspalvintas raudonai.
Paveikslas labai dekoratyvus. Kuriant formą svarbus vaidmuo teko kontūrui, juo apibrėžti plotai nuspalvinti, forma modeliuojama spalvos štrichais. Spalvinė gama ir modeliavimas subtilūs, piešinys tvirtas. Ornamentas plokština vaizduojamas formas, nes pieštas ant jų paviršiaus ir primena metalinius paveikslų aptaisus, kuriuos galbūt mėgdžioja.
Paveikslo ikonografija artima Dievo Motinos iš Senųjų Trakų ir kitiems „į ikonas panašiems“ atvaizdams, joje nesunkiai atsekamas gotikinių Dievo Motinos atvaizdų pavyzdys. Be to, šiame kūrinyje itin akivaizdi gerbtų ir malonėmis garsėjusių paveikslų įtaka ne tik LDK ikonografijai, bet ir stilistikai, nes interpretuojama ne vien bizantinė ikonografija, bet ir aptaisų, raižyto fono ir puošniai ornamentuotų drabužių stilistika. Šis paveikslas yra puikus XVII a. (antrosios pusės ?) regioninės LDK dailės pavyzdys.

Aprašė Irena Vaišvilaitė

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu daugiau informacijos...

Parodos

Turinys neužkrautas..

Informacija apie aprašą

Šaltinis
Lietuvos sakralinė dailė, T1: Tapyba, skulptūra, grafika. Parodos "Krikščionybė Lietuvos mene" katalogas. Sudarė Dalia Tarandaitė. Vilnius, 2003, poz. II. 19

Eksponato autorinės turtinės teisės