Merkurijus ir trys gracijos

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas paveikslas 
Sritys dailė
Inventorinis numeris ČDM Mt 1445
Matmenys aukštis – 172 cm
plotis – 137 cm
Medžiagos drobė 
Atlikimo, pagaminimo technika aliejinė tapyba 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1630–1640 m.

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Prancūzų tapytojas Simonas Vujė, kaip ir dauguma kitų užsienio šalių dailininkų, įkvėpimo ir patirties semtis išvyko į Italiją, kuri tuo metu diktavo meno madas. Ten praleido 13 metų, patyrė stiprią Karavadžo ir Bolonijos akademistų įtaką. 1627-aisiais jis grįžo į Paryžių ir tapo karališkųjų rūmų dailininku. Būtent tuo laikotarpiu ir buvo sukurtas šis paveikslas. Jame savitai dera Italijoje regėta barokinė susipinančių, neramių linijų plastika su klasicizmo stiliui būdinga proporcijų darna, dekoratyviu koloritu ir dominuojančiu piešiniu. Be to, kaip įprasta klasicizmui, paveiksle įamžinti antikinio pasaulio herojai.
Paveiksle vaizduojamas romėnų prekybos, praturtėjimo ir pelno dievas Merkurijus ir iš graikų mitologijos perimtos trys gracijos: Aglaja – spindinčioji, Eufrosinė – gera linkinti, džiaugsmingoji ir Talėja – žydinčioji.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Merkurijus ir trys gracijos daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Siužetas

Merkurijus – romėnų mitologijoje prekybos, praturtėjimo ir pelno dievas, dievų valdomo Jupiterio ir Majos sūnus, siejamas su graikų dievu Hermiu. Todėl jam priskiriamos ir dievų pasiuntinio, keliautojų globėjo bei mirusiųjų sielų palydovo į anapusinę karalystę funkcijos. Merkurijus taip pat yra menų gobėjas, magijos ir paslapčių žinovas, sapnų ir miego valdovas. Kaip dievų pasiuntinys paprastai vaizduojamas su sparnuotais sandalais ar šalmu. Specifinis Merkurijaus atributas – lazda – caduceus, kuria jis galėjo bet ką užmigdyti arba pažadinti iš giliausio miego.
Trys gracijos (Graikijoje – charidės*) – romėnų mitopersonifikacijos ir dažniausiai lydėdavo garsiausius dievus (paprastai Venerą). Jų vardai, atspindintys grožį ir žavesį: Aglaja (spindinčioji), Eufrosinė (gera linkinti, džiaugsmingoji) ir Talėja (žydinčioji), yra perimti iš graikų mitologijos. Gracijos paprastai vaizduojamos kaip trys jaunos gražios moterys.
*Graikų mitologijoje charidės – gerovės deivės, įkūnijančios gyvenimo gėrį, džiaugsmą ir jaunystę. Jos buvo Dzeuso ir okeanidės Eurimonos dukros.

 

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Rasa Elena Kisielis

Eksponato autorinės turtinės teisės