Vytis

Rezervuoti vizito laiką
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas siuvinėtas paveikslas
Sritys liaudies menas
Pirminės apskaitos numeris ČDM G 166854
Inventorinis numeris ČDM E 7477
Matmenys ilgis x plotis (paveikslas) – 85 x 96 cm
ilgis x plotis (pamušalas) – 100,5 x 103 cm
Medžiagos medvilnė (audinys)  šilkiniai siūlai  medvilniniai siūlai
Atlikimo, pagaminimo technika satininis siuvinėjimas  siuvinėjimas virvute  siuvimas mašina
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data 1939–1940 m.
Sukūrimo vieta Kaunas, Kauno m. sav., Lietuva
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Paveikslas „Vytis“, kvadrato formos, siuvinėtas ant plono raudono medvilninio audinio. Baltais, rudais, šviesiai pilkais ir juodais šilkiniais bei šviesiai rusvais medvilniniais siūlais satininiu siuvinėjimu išsiuvinėtas dekoratyvus, stilizuotas Vyties ženklas. Dešiniajame paveikslo šone juodais ir pilkais šilkiniais siūlais virvute išsiuvinėtas grafiškas piešinys. Vaizduojama kalva, ant jos pilis su siena, už jos debesų užuominos, kalvos apačioje ežeras su pilies atspindžiu jame. Kompoziciją apačioje ir šonuose rėmina plastiškas augalinis ornamentas išsiuvinėtas satininiu siuvinėjimu šilkiniais siūlais. Ornamentas iš stambių geltonų tulpių žiedų ir pumpurų su žaliais kotais ir lapais. Tulpių kuokeliai juodi. Paveikslas apsiūtas 1 cm pločio balta medvilnine juostele ir prisiūtas ant didesnio formato plono oranžinio medvilninio pamušalo. Paveikslas neįrėmintas.

 

Paveikslo „Vytis“ atsiradimo istorija prasidėjo prieš karą Klaipėdos mieste, autorės draugyste su jaunuoliu Kazimieru. Vokiečiams užėmus Klaipėdą, Apolonija persikėlė į Kauną. Netrukus Kazimieras taip pat atvyko į Kauną, kur jų draugystė tęsėsi apie keturis metus. Kadangi vyko karas, tuoktis niekas neskubėjo. Būdama neabejinga savo mylimam Kazimierui, Apolonija sugalvojo  vestuvių proga išsiuvinėti šį paveikslą „Vytį“, kadangi jis buvo Lietuvos patriotas ir įstojęs į Šaulių sąjungą. Prasidėjus Lietuvos gyventojų trėmimui į Sibirą, Kazimieras, kaip šaulys, buvo ištremtas ir iš tremties nebegrįžo. Šis rankdarbis taip ir liko pas Apoloniją, dovana nebuvo įteikta, o visą sovietmetį buvo slepiamas, laikomas spintoje tarp skalbinių.

„Manau, kad subrendo laikas išvysti šviesą ir kitiems pasigrožėti paveikslu, o ir meilės istorija prasidėjusia prieš karą ir pasibaigusia ne pačia geriausia pabaiga“.

Prisiminimais dalinosi paveikslo autorės Apolonijos dukra Danutė Kreivėnienė, gimusi 1953 m. vasario 3 d., Kaune.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Vytis daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Raminta Cinelienė

Eksponato autorinės turtinės teisės