Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m.

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas fotografija 
Sritys fotografija, istorija, architektūra, mokslas ir švietimas
Pirminės apskaitos numeris ROKIM GEK 2543
Inventorinis numeris ROKIM F 550
Matmenys aukštis x plotis – 8,5 x 13,5 cm
Medžiagos matinis fotografinis popierius
Atlikimo, pagaminimo technika fotografija 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data ~1930 m.
Sukūrimo vieta Rietavas, Rietavo sav., Lietuva
Daugiau informacijos

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Nespalvota, horizontalaus formato, siužetinė fotografija. Nufotografuota grupė jaunų merginų besidarbuojančių su augalais patalpoje. Tai Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m.
Fotografijos kraštai karpyti. Fotografijos reversas horizontalaus formato, padalintas į įrašo ir adreso laukelius. Reverso viršuje spausdintas užrašas: „ POST CARD/ CARTE POSTALE// COMMUNICTION ADDRESS“.  Reverso apačioje, spausdintas užrašas: „Jaskaun Seide 15 normal“.  Reverso apačioje centre violetinis fotografo spaudo atspaudas: „Foto-/ Šakys/ Rietave“.

 

Šioje fotografijoje užfiksuotas Oginskių rūmų oranžerijos paskutinysis skyrius vadinamas azaliniu. Pagal liudininkų prisiminimus, pateiktus knygoje "Rietavo apylinkės", čia ant kaskadų kylančių į viršų, beveik iki pat stogo vazonuose augo, žydėjo ir žavėjo lankytojo akį gražiais įvairiaspalviais žiedais azalijos ir kitos gėlės. Šį grožį, kaip prisimena buvusio sodininko B. Saponkos duktė S. Lapinskaitė, dar pagyvindavo didžiulė arbatinė rožė "Maršal Nil". Jos penki stiebai išrangyti po stikliniu stogu savo puošniais žiedais žavėjo lankytojus.

Šio skyriaus antrame aukšte prie šiaurinės sienos buvo įrengta apie 4 m pločio platforma. Čia ant stalų buvo džiovinamos gėlių sėklos, svogūnėliai, pupelės ir kt., o po kaskadomis buvo oranžerijos darbininkų darbo vieta. Čia stovėjo darbiniai stalai, buvo sudedami vazonai, dėžės, kubilai, darbo įrankiai, buvo supilamos durpės, kompostas, smėlis.

Šiaurinės sienos durys  vedė į parką, pro kurias vasarą būdavo išnešamos į lauką gėlės ir čia tvarkingai surikiuotos vasarodavo. (Žr. "Literatūra, šaltiniai" 1).

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Rietavo žemesniosios žemės ūkio mergaičių mokyklos moksleivės rūšiuoja gėlių sodinukus buvusioje kunigaikščių Oginskių oranžerijoje apie 1930 m. daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Otilija Gricienė
Informacijos literatūra, šaltiniai
Rietavo apylinkės, Kaunas: Lietuvos kraštotyros draugija, 1992, http://www.libis.lt/recordMarcForm.do?pageNo=undefined&marcFullType=full&biId=104157&BI001=undefined&doBackSearch=1&pSize=1&catalog=false&doNotHistory=1&resId=null (žiūrėta 2014 m. gegužės 5 d.), p. 115.