Knyga. Mūsų vargai: [poema]

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum Maironis Lithuanian Literature Museum
Fund main
Exhibit type knyga (leidinys, spaudinys) 
Field spaudiniai
Primary account number MLLM BBR GEK 1546
Inventory number MLLM MB 1558
Measurements ilgis x plotis – 14,7 x 10,4 cm
Materials spaudos popierius 
Manufacturing technique antspaudavimas  rašymas  spauda 
Authenticity originalas 
Author(s)
Production date 1948 m.

Description

Exhibit description

Titulinis lapas: autoriaus slapyvardis, knygos pavadinimas, nurodytas leidimas, leidėjai (tuo pačiu ir leidykla), leidimo metai, vieta. Antroje lapo pusėje nurodytas knygos tiražas.

Knygos sandara: p. 3 „Praeliudium“; p. 4-20 „Pirmoji giesmė“; p. 20-34 „Antroji giesmė“; p. 36-50 „Trečioji giesmė“; p. 50-61 „Ketvirtoji giesmė“; p. 61-73 „Penktoji giesmė“; p. 74-88 „Šeštoji giesmė“; p. 89-100 „Septintoji giesmė“; p. 100-116 „Aštuntoji giesmė“; p. 116 yra korektūros klaidų taisymas.

Įrašai: tituliniame lape, mėlynu rašalu yra parašyta J. Narbuto dedikacija B. Brazdžioniui.

Turinio anotacija: „1912-01-18 laiške L. Girai Maironis rašė: „Į pirmą numerį („Vaivorykštės“) galiu atsiųsti pirmąją dalį naujai pradėto poemato „Mūsų vargai“. Pernai vasarą aš ja parašiau (apie 600 eilių), bet kada parašysiu antrą, o rasit ir trečią dalį, ir ar kada prisirengsiu, Dievas žino“ Ši dalis „Vaivorykštėje“, vėliau pratęsta 1913 m., nedideliu tiražu padauginta atspaudais. <...> Vos tik pasirodžius poemai, tais pačiais metais „Laisvėje“  (rugpjūčio 22) buvo išspausdinta aštri jos recenzija, kurios autorius Antanas Šmulkštys (1886-1951), pasirašydavęs slapyvardžiu Paparonis, klerikalinis visuomenės veikėjas ir rašytojas. Pagrindinė recenzento mintis – išsakytas nusivylimas, kad  Maironis – jau nebe Maironis, kad jo talentas jau gęsta. <...> Ir apskritai Paparonis išreiškė koncepciją, kad Maironis yra vertingas mūsų literatūrai tik atskirais savo kūriniais, t. y. eilėraščiais, bet visuma apvilia, kai traktuoji ir visos rašytojo kūrybos, ir vieno kurio didesnės apimties kūrinio mastu. <...> Vaižganto nuomone, poema „Mūsų vargai“ tik „savo dėstymo forma, eilėmis teprideda į poezijos rūšį. Šiaip jau tai yra grynai prozinis veikalas – kronika. Poetinių vietelių tėra dvi: II praeludium ir apie Vilnių. Daugiau  nė aforizmų nėra visame veikale, nei bet kokių ankstesnių stiliaus papuošalų, tropų ir figūrų. <...> Poema Vaižgantui atrodė esanti šalta, tolygi įvykių suregistravimui, bet, priešingai Paparoniui, jis gynė  Maironį kaip talentingą rašytoją, kurio talentas dar neiškęs. <...> Vaižgantas pirmasis pastebėjo, kad poemos pobūdis esąs ypatingas, kad lyrizmo  ir aprašomųjų epiškų lemtų santykis „Mūsų varguose“ esąs savitas ir motyvuotas pačios kūrinio temos: „Pasirinktoji tačiau tema pati išvedė autorių iš pasirinktos vagos ir priskyrė veiklą prie visai kitokios rūšies: prie tos, kurios mes iki šiol dar turėti neturime, būtent eiliuotų istorijos veikalų“. <...> Autoriaus čia surinkta tikra kronininko kantrybe ir skrupulatumu visi ilgoko, keliolikos metų Rusijos imperijos, tad ir kantrybe mūsų pačių, politikos karščiai“. Vaižgantas šią poemą pripažino tolygią istorijos veikalui. <...> Vanda Zaborskaitė, kaip ir Vaižgantas, iškėlė kūrinio istorinių ir lyrinių momentų santykio problemą, prieidama išvados, kad „organiškos ryšio tarp šių dviejų poemos planų nėra“, pripažindama, kad istorinių įvykių srautas, „dažniausiai protokoliškai autoriaus fiksuojamas, turi čia savarankišką reikšmę, o poemos veikėjas gana, schematiškai nubrėžiantiems, jie tėra tik fonas.“ <...> Galima būtų teigti, kad Maironio poemos vaizdas atspindi autoriaus charakterį, temperamentą, psichologinį kompleksą.

<...> Iš „Mūsų varguose“ atsispindėjusių charakterių autobiografinių momentų visų pirma minėtini šie. Pirma. Poemos ryšys su poeto pažystama Apolonija Petkaite. Jai dedikuojama pirmoji „Mūsų vargų“ preliudija, vardas poemoje įrašytas achrostiku. <...> Poetas su ja susipažino, atvykęs 1915 metų pabaigoje į Krekenavą, kur ji buvo klebonijos šeimininkė, klebono Kazlausko pusseserė, tuomet turėjusi apie 30 metų. <...> Antra, poemoje atsispindėjo okupacijos metų Maironio gyvenimo patirtis, leidusi taip ryškai ir konkrečiai, <...> nutapyti reikšmingą Lietuvos istorinio gyvenimo panoramą.  Tai istorinė drama kurioje Maironis aprašo tikrus (neišgalvotus) įvykius. Tokiu būdu aprašyti Lietuvos istorijos įvykai, parodo jo požiūrį į to laikotarpio daugiausiai politinius įvykius.“ (Maironis. Raštais T. II. 1988 m., Vaga. P. 481-498).

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Knyga. Mūsų vargai: [poema] more information...

Information about a publication / a document / a print

Turinys neužkrautas..

Information about records, marks, and signatures

Transcription Type of signature Author of records, marks, and signatures Location Record date  

Poetui / Bern. Brazdžioniui / [J. Narbuto parašas] / 1948.IV.2. / Meerbeck

antspaudas  J. Narbutas antraštiniame lape more information...

EX LIBRIS BB BERNARDAS BRAZDŽIONIS

antspaudas  antraštiniame lape more information...

Author's rights of the exhibit

Owner of author’s rights Maironio lietuvių literatūros muziejus