Vokas nuo laiško adresuoto Salantų dvaro valdytojui Juozapui Pranciškui Mašekui, buvusiam kunigaikščio Bogdano Oginskio orkestro vadovui

Make a reservation for a visit
Order a digital image of high quality
Museum Oginski Cultural History Museum of Rietavas
Fund main
Exhibit type pašto vokas 
Field filatelija, istorija
Primary account number ROKIM GEK 3338
Inventory number ROKIM IR 417
Measurements aukštis x plotis – 12,5 x 19,3 cm
Materials popierius  rašalas  tušas  dažai  klijai 
Manufacturing technique rašymas  antspaudavimas  spauda  klijavimas 
Authenticity originalas 

Description

Exhibit description

Vokas nuo nežinomo asmens (B. Žeimio (?) laiško siųsto iš Rietavo į Salantus  dvaro valdytojui Juozapui Pranciškui Mašekui, buvusiam kunigaikščio Bogdano Oginskio orkestro vadovui.

Rašytas rusų k., 6 antspaudai, 6.

 

Jozefas Eduardas Mašekas (1865-1927) – čekų kilmės muzikas pedagogas ir dirigentas – jaunystės metais klarnetu ir smuiku grojęs Austrijos-Vengrijos imperijos karinio orkestre.

Apie 1880 m. kunigaikščio Bogdano Oginskio kvietimu J. E. Mašekas atvyko į Rietavą ir ėmėsi vadovauti 1872 m. kunigaikščio įsteigtai pirmajai Lietuvoje profesionaliai šešiametei muzikos mokyklai. Jos auklėtiniai čia gaudavo ne tik pilną išlaikymą – bendrabutį, aprangą, maitinimą, natas, instrumentus, bet ir puikų išsilavinimą.  1883 m. iš mokyklos mokinių J. E. Mašekas subūrė styginių ir pučiamųjų instrumentų orkestrą, kuris atkakliu darbu pasiekęs profesionalumo ir meninio lygio aukštumų buvo pajėgus atlikti sudėtingas koncertines programas tuo garsindamas Rietavą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Deja 1903 m. kunigaikščiui B. Oginskiui susirgus visa dvaro veikla pašlijo, finansinės problemos neaplenkė ir orkestro, nutrūko muzikantų algų išmokėjimas. Susiklosčius tokioms aplinkybėms buvęs orkestro vadovas J. E. Mašekas 1905 m. išvyko gyventi į Salantus, kur tapo Oginskiams priklausiusio dvaro raštininku, o vėliau ir valdytoju. Tačiau šis darbas muzikui nebuvo prie širdies, atgaivą jam teikdavo galimybė groti, kurį laiką jis vargonavo Salantų bažnyčioje.

Po kunigaikščio B. Oginskio mirties 1909 m. jo žmona Marija Gabrielė Potulicka Oginskienė padovanojo J. E. Mašekui namą Salantuose. Čia, sunkiai sirgdamas, jis praleido paskutinius gyvenimo metus. Palaidotas Salantų parapijos kapinėse Gargždelėje.

Ilgą laiką iškilaus muziko kapas buvo pamirštas. Plungėje gyvenusiai mokytojai, kraštotyrininkei Eleonorai Ravickienei suradus palaidojimo vietą, plungiškių rūpesčiu 1984 m. J. E. Mašeko atminimas įamžintas ant jo kapo pastatyta ąžuolinė skulptūra „Vaidila su kanklėmis“. Skulptūros autoriai – liaudies meistrai Vytautas Majoras, Virginijus Barzdys ir dailininkas Juozas Šakinis.

 

Daugiau informacijos apie J. E. Mašeką:

E. Ravickienė knygelė „Atsisveikinimas su Tėvyne“, 1992 m., p. 39

https://www.kretvb.lt/personalijos/masekas-jozefas-eduardas/

http://www.salantiskis.lt/component/content/article/78-straipsniai/113-kapelmeisteris-jozefas-eduardas-masekas-ir-salantai

Other titles

Main title

Title Language Type Date  
Vokas nuo laiško adresuoto Salantų dvaro valdytojui Juozapui Pranciškui Mašekui, buvusiam kunigaikščio Bogdano Oginskio orkestro vadovui more information...

Information on inventory

Data author Otilija Gricienė