Netsukė „Gyvatė“

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas statulėlė 
Sritys etnologija / buitis 
Inventorinis numeris ČDM Tt 2403
Matmenys aukštis – 23 mm
ilgis – 37 mm
plotis – 35 mm
Medžiagos dramblio kaulas 
Atlikimo, pagaminimo technika drožinėjimas  inkrustacija 
Autorius (-iai)
Bunshojo Seyodo
Sukūrimo data XVIII a. pab. – XIX a. I treč.
Sukūrimo vieta Japonija

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Netsukė – tai miniatiūrinė japonų skulptūra, viena ryškiausių ir savičiausių japonų meno rūšių. Netsukės istorinė raida apima 300 metų ir yra susijusi su Tokugavų valdymu nuo XVII iki XIX amžiaus. Tuo laikotarpiu drabužiai neturėjo kišenių, todėl vyriškas kimono pasipildė maža miniatiūrine skulptūrėle, tvirtinama prie diržo. Netsukės funkcija – prilaikyti prie diržo įvairius smulkius asmeninius daiktus: piniginę, pypkę, maišelį tabakui, dėžutę su medikamentais. Šių statulėlių siužetai – tai savotiška japonų kasdieninio gyvenimo, papročių ir prietarų, liaudies tikėjimų, pasakų ir legendų, senovės mitologijos ir realių istorinių įvykių enciklopedija. Netsukių rinkinyje išsiskiria ir keletas autorinių darbų.

Dramblio kaulo skulptūrėlė „Gyvatė“ sukurta XVIII amžiaus pabaigoje moters drožėjos Tomiharu Bunshojo. Meistrė priklausė Ivami mokyklai, kuriai būdinga tik gamtos, ypač roplių ir vabzdžių, vaizdavimas.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Netsukė „Gyvatė“ daugiau informacijos...

Istorijos, kultūros, dailės informacija

Siužetas

Miniatiūrinė japonų skulptūra netsukė – viena ryškiausių ir savičiausių japonų meno rūšių. Netsukės istorinė raida apima 300 metų ir yra susijusi su Tokugavų valdymu (1603–1868). Drabužiai neturėjo kišenių, todėl šiuo laikotarpiu vyriškas kimono pasipildė maža miniatiūrine skulptūrėle, tvirtinama prie diržo. Netsukės funkcija – prilaikyti prie diržo įvairius smulkius asmeninius daiktus: piniginę, pypkę, maišelį tabakui, dėžutę su medikamentais (inro). Todėl netsukė visada turi skylutes virvutei perverti ir, tarnaudama kaip atsvaras, yra būtina tradicinio vyrų kimono kostiumo dalis. Japonės retai nešiojo netsukę, jų kimono sujuosiamas plačiu diržu obi, ir smulkūs reikmenys slepiami jo klostėse arba ilgose kimono rankovėse. Netsukė būna įvairių tipų, iš kurių labiausiai paplitęs katabori – drožta žmogaus ar gyvūno figūrėlė. Šių figūrėlių siužetai labai įvairūs. Tai savotiška japonų gyvenimo enciklopedija – kasdieninio gyvenimo, papročių ir prietarų, liaudies tikėjimų, pasakų ir legendų, senovės mitologijos ir realių istorinių įvykių kaleidoskopas. Netsukė – tai ne tik tiksliai surasta kompaktiška forma, ne tik tobulas drožinys, kurio detalės kartais neįžiūrimos be didinamojo stiklo, tai ir taikliai pastebėtas kasdieninės aplinkos grožis, gamta, paukščiai, gyvūnai, vabzdžiai, žmonės, dievai.

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Reda Stuinienė

Įrašų, ženklų, signatūrų informacija

Transkripcija Signatūros tipas Įrašo autorius Vieta Įrašo data  
autoriaus vardas Bunshojo Seyodo daugiau informacijos...

Eksponato autorinės turtinės teisės