Titnaginis pistoletas-trombonas (tercerolis) su atlenkiamu durtuvu

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Vytauto Didžiojo karo muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas pistoletas 
Sritys istorija
Inventorinis numeris VDKM G 369
Matmenys ilgis (bendras su atlenktu durtuvu) – 516 mm
ilgis (bendras su užlenktu durtuvu) – 360 mm
ilgis (vamzdžio (iki skiltuvo)) – 206 mm
ilgis (durtuvo) – 188 mm
masė – 1,06 kg
Medžiagos žalvaris  plienas  medis 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba  valcavimas  gręžimas  kalimas  pjovimas  šlifavimas  tekinimas 
Autentiškumas originalas 
Gamintojas (-jai)
Pagaminimo data XIX a. pr.
Pagaminimo vieta Londonas, Jungtinė Karalystė

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Atlenkiamas durtuvas, rankenos forma ir vidinė spyna leidžia priskirti šį ginklą terceroliams. Apie XVIII a. paskutinįjį ketvirtį Vakarų Europoje, prieš sustiprinant ir išplečiant policijos pajėgas, asmenys galintys įsigyti ginklus buvo įpratę nešioti kišenėse ir laikyti namuose titnaginius pistoletus. Pistoletai pakeitė špagas, ankstesnius džentelmenų savigynos ginklus. Tokie pistoletai paprastai išsiskirdavo spyna, kurioje gaidukas būdavo tvirtinamas ne dešinėje pusėje (šoninė spyna), kaip įprasta daugumos kitų titnaginių pistoletų atveju, tačiau per vidurį. Tokios spynos buvo parankesnės nei šoninės spynos dėl mažesnės tikimybės užkliūti drabužiuose. Kai kuriais atvejais kišeniniai pistoletai būdavo papildomi atlenkiamais durtuvais, kurie užsifiksuodavo kovinėje padėtyje patraukus nuleistuko apsaugą atgal. Tokiems pistoletams taikomas tercerolių pavadinimas, kilęs iš italų kalbos žodžio terzeruolo – vanagas. Pistoletai-trombonai šaudavo ne po vieną kulką, o didesnį smulkių šratų kiekį vienu šūviu.

 

Kalibras (žiotyse) – 23 mm. Ginklo vamzdis, jo tąsa ir spynos plokštės žalvariniai. Vamzdis prie spynos aštuonbriaunis, platėjančiu laibgaliu ir žiotimis. Laibgalį supa žiedų pavidalo sustorinimai. Vamzdžio apačioje, priekinėje pusėje, įtaisytas durtuvo laikiklis su durtuvo ir jo fiksavimo atlenktoje padėtyje detale. Durtuvas tribriaunis. Ginklo kairėje pusėje, prie vamzdžio – vamzdeliai grūstuvui. Vamzdžio apačioje, prie spynos, įspausti du vienodi žymenys – monogramos su karūnomis, įterptos į ovalus. Vamzdžio briaunų ir kai kurių spynos dalių kraštuose suformuoti grioveliai. Dešinėje ginklo pusėje, spynoje, išgraviruota kompozicija, kurios centre yra trimitų, būgno, vėliavų, iečių, kardo, vainiko bei gėlių supamas ovalas su įrašu LONDON. Kairėje ginklo pusėje, spynoje, taip pat išgraviruota kompozicija, kurios centre yra trimito, būgno, vėliavos, ieties ir gėlių supamas ovalas su įrašu I.W. KEENE. Nuleistuko apsaugos apačia dekoruota rombo pavidalo ornamentu. Rankena tamsios medienos, lakuota. Spynos dalys atsilaisvinusios, gaiduko viršutinė lūpa nulaužta, neišlikus. Spynos mechanizmas ir durtuvo fiksavimo užlenktoje padėtyje mechanizmai neveikia. Ginklo rankenos dešinėje pusėje pritvirtinta žalvarinė plokštelė su senu inventoriniu numeriu II 428. Trūksta grūstuvo.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Titnaginis pistoletas-trombonas (tercerolis) su atlenkiamu durtuvu daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Flintlock blunderbuss pistol with folding bayonet, calibre – 23 mm, Great Britain, the early 19th century anglų kalba  daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Laurynas Tamulynas