Palašas, 1882 m. modelis, kavalerijos. Su makštimi

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Vytauto Didžiojo karo muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas palašas 
Sritys istorija, karyba, sausumos pajėgos
Inventorinis numeris VDKM G 929/4
Matmenys ilgis (bendras) – 1015 mm
ilgis (geležtės) – 869 mm
storis (geležtės) – 10 mm
plotis (geležtės) – 30 mm
masė (bendras) – 1,78 kg
masė (be makšties) – 1,10 kg
Medžiagos plienas  žalvaris  medis  oda 
Atlikimo, pagaminimo technika kalimas  pjovimas  liejyba  šlifavimas  poliravimas 
Autentiškumas originalas 
Pagaminimo data 1885 m.
Pagaminimo vieta Prancūzija

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Naudotas Prancūzijos kariuomenės linijinės kavalerijos. Palašas – tai ginklas tiesia, plačia, vienašmene arba dviašmene geležte ir į kardo panašiu efesu. Žinomas jau XV a., kildinamas iš Rytų, vėliau paplito ir Europoje. Ankstyvajame laikotarpyje naudotas persų, turkų ir vengrų. Forma ir paskirtimi artimas kalavijui. Vakaruose kavaleristų nešiotas prie kairiojo šono, kaip ir kiti ilgų geležčių ginklai. Juo, kaip ir kalaviju, būdavo suduodami pralaužiamieji kertamieji smūgiai, arba duriama. XVI–XVII a. buvo paplitęs sunkią, vienašmenę arba dviašmenę geležtę, atvirą arba uždarą rankeną turintis, prie balno kabinamas, husarų palašas, kurį naudojo vengrų, lenkų ir lietuvių husarai. XVII a. Vakaruose buvo palašų, kurie turėdavo rapyrai ir špagai būdingų bruožų. Apie XVIII a. vidurį dviašmenius palašus pradėjo keisti vienašmeniai. XVIII–XIX a. palašus plačiai tebenaudojo Europos kariuomenių kavalerija, pavyzdžiui, kirasyrų ir dragūnu daliniai.  

 

Abiejose geležtės pusėse suformuotas išilginis griovelis. Prie smaigalio geležtė abipusiai aštri. Pentyje – įrašas: Mre= d’Armes de Châtlt= Mai 1885 = Cavrie=legere Mle= 1882. Geležtė su odiniu fiksacijos makštyje žiedu. Geležtės dešinėje pusėje, po  apsauginiu žiedu – žymenys: D ovale ir B ovale. Rankenos apsauga sudėtinė – prie pagrindinio apsauginio lankelio suformuoti du papildomi lankeliai. Kryžma išplatėjusi. Rankena medinė, aptraukta juoda oda, apsukta vielos pyne. Rankenos apsaugos dalys ir galva žalvariniai. Apsauginiame lankelyje – įrašai: 41793, C rombe, D ovale, B ovale. Kryžmos dešinėje pusėje – D ovale ir neįskaitomas simbolis. Kryžmos viršuje, deįinėje pusėje, po apsauginiu žiedu – 8 / neidentifikuojamas simbolis. Makštis plieninė, su vienu tvirtinimo žiedu ir galo sustiprinimu. Kairėje pusėje, prie žiočių – D ir B ovaluose. Tvirtinimo žiede – 41793. Makšties viršutinėje dalyje, penties pusėje – 9 ir neįskaitomi simboliai.

Abiejose geležtės pusėse yra išilginis griovelis. Prie smaigalio geležtė abipusiai aštri. Pentyje yra įrašas: Mre= d’Armes de Châtlt= Mai 1885 = Cavrie=legere Mle= 1882. Geležtė su odiniu fiksacijos makštyje žiedu. Geležtės išorinėje pusėje po  apsauginiu žiedu yra žymenys: D ovale ir B ovale. Rankenos apsauga sudėtinė – prie pagrindinio apsauginio lankelio yra du papildomi lankeliai. Kryžma išplatėjusi. Rankena medinė, aptraukta juoda oda, apsukta vielos pyne. Rankenos apsaugos dalys ir galva yra žalvariniai. Apsauginiame lankelyje yra: 41793, C rombe, D ovale, B ovale. Kryžmos išorinėje pusėje yra D ovale ir neįskaitomas simbolis. Kryžmos viršuje, išorinėje pusėje, po apsauginiu žiedu yra sk.8 / neidentifikuojamas simbolis. Makštis plieninė, su vienu tvirtinimo žiedu ir galo sustiprinimu. Vidinėje pusėje prie žiočių yra D ir B ovaluose. Tvirtinimo žiede yra numeris 41793. Makšties viršutinėje dalyje, penties pusėje yra sk. 9  ir neįskaitomi simboliai.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Palašas, 1882 m. modelis, kavalerijos. Su makštimi daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Backsword (Palasch) of the line cavalry, France, 1885 anglų kalba  daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Laurynas Tamulynas