• Prano Gudyno kelionių (1965–1970 m.) takais: Austrija

        Prano Gudyno kelionių (1965–1970 m.) takais: Austrija

      Lietuvos muziejininkas, dailėtyrininkas, restauratorius, tapytojas – taip interneto enciklopedijoje „Vikipedija“ yra įvardijamas Lietuvos dailės muziejaus direktorius, vienas iš Lietuvos dailės muziejaus restauravimo dirbtuvių įkūrėjų, kurios vėliau buvo pavadintos jo vardu, Pranas Gudynas (1919–1979).

      Dar giliu sovietmečiu P. Gudynas keliavo ten, kur dauguma tėvynainių galėjo tik pasvajoti: Rusijos Tarybų Federacinė Socialistinė Respublika, Uzbekijos Tarybų Socialistinė Respublika, Vakarų Europos šalys (Nyderlandai, Vokietijos Federacinė Respublika, Vokietijos Demokratinė Respublika, Prancūzija, Italija, Vatikanas, Ispanija, Didžioji Britanija), JAV.

      Į LIMIS yra įkelta 3 000 Prano Gudyno kelionių nuotraukų, kuriose užfiksuotos ne tik konkrečių vietų žymiausi kultūros paveldo paminklai, istoriniai pastatai, jų restauravimo akimirkos, bet ir tų laikų (1965–1970 m.) kasdienis gyvenimas, atsispindintis žmonių aprangoje, veiklose, o kartais ir jų pačių veiduose.

      Argi neįdomu sužinoti, kaip prieš pusę amžiaus atrodė lankomiausios Italijos, Prancūzijos, Vokietijos ir kitos Vakarų šalių vietos bei objektai, atspindintys to laikmečio architektūrą, valstybės bei visuomenės padėtį, kt.

      Žvelgiant į nuotraukas atsiveria dviejų skirtingų pasaulių sąveika. Totalitaristinis, kuriame cenzūruojama viskas ir visi, bei laisvasis demokratinis pasaulis, kuriame vakarietiška mąstysena tvyro ore – žodžio, minties ir judėjimo laisvės nėra apribotos, žmonių potencialas yra jų pačių rankose, o ne valstybės, verslumas nukreiptas į privatų sektorių, o ne į militaristinę pramonę. Tai du mentalitetai, kurių tam tikri atspindžiai užfiksuoti P. Gudyno kelionių nuotraukose.

      Akcentuojant, kad šių nuotraukų autorius yra Pranas Gudynas, atkreiptinas dėmesys į tai, ką būtent šis iškilus meninio lauko atstovas fiksuodavo, kokie siužetai, motyvai, objektai patraukdavo jo dėmesį. Jų, kaip minėta, yra daug.

      Šios nuotraukos yra unikalios dar ir tuo, kad leidžia artimiau susipažinti ir su pačiu Pranu, geriau nustatyti jo fotografavimo įgūdžius, taip pat įvertinti, kaip per penkiasdešimt metų pasikeitė fototechnologijos. Atrodo, dar visai neseniai buvo fotografuota juostiniais fotoaparatais, juostos nešamos ryškinti į artimiausią fotoateljė ir iš ten parsinešamos atspausdintos nuotraukos, kurios būdavo dedamos į albumus. Šiais laikais kelionių nuotraukos atsiranda iškart (suradus „Wi-Fi" belaidžio ryšio zoną) internete, dažniausiai jos yra daromos išmaniuoju telefonu ir publikuojamos socialiniuose tinkluose tokiuose, kaip „Facebook", „Instagram" ir pan. Taip lentynose sukaupti apdulkėjusiais viršeliais albumai pakeičiami virtualiaisiais albumais, kurie itin sparčiai pildomi.

      P. Gudyno kelionių nuotraukų archyve yra nuotraukų ir iš Lietuvos. Jose galima pamatyti, kaip keitėsi mūsų šalies veidas, kurios vietos, asmenys buvo svarbūs pačiam autoriui. Nuotraukose įamžinta Prano Gudyno šeima, jo aplinka. Jose užfiksuoti ir įvairūs dailininkų plenerai, parodos. Pastarosios yra naudingos tuo, kad leidžia pažinti Lietuvos meninio elito grandų ankstyvąją kūrybą, taip pat išvysti, kaip jie atrodė jaunystėje.

      Prano Gudyno kelionių nuotraukų archyvas priklauso dar tų juostinių fotoaparatų laikmečiui, su kuriuo XXI a. gimusi karta dažnai nėra susipažinusi.

      Jums prieš akis – Austrijos vaizdai, užfiksuoti Prano Gudyno kelionių (1965–1970 m.) metu. Kalnuotas peizažas, nuostabi gamta, kvapą gniaužiantys architektūros paminklai. Viskas – šioje virtualioje parodoje.

      Parengė: Rūta Paitian

Parodos objektai

   
  • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
  • Įrašų skaičius puslapyje:
  • Puslapis: iš: 5
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.