• Nuo kolibrio iki kaspinuočio

        Nuo kolibrio iki kaspinuočio

      Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus – vienas seniausių Lietuvoje ir vienas dažniausiai lankomų Kauno mieste. Jis įkurtas 1919 metais profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva. Muziejaus paskirtis – kaupti mokslui vertingus gamtos paveldo objektus, padėti visuomenei teisingai suvokti gamtos pasaulį, susipažinti su gyvūnijos įvairove. Čia Jūs galite susipažinti su Lietuvos bei kitų pasaulio šalių gyvūnais, jų rūšine įvairove, evoliucija, elgsena, gyvenamąja aplinka. Salėse lankytojams pateikiama ~ 15 000, moksliniuose fonduose saugoma ~ 250 000 eksponatų. Taip pat veikia 3 laboratorijos – Bioanalizės, Biologinių preparatų ruošimo, Taksidermijos, muziejui priklauso ir Lietuvos paukščių žiedavimo centras.
      Seniausias muziejuje saugomas iškamšas pagamino profesoriaus Tado Ivanausko tėvas Leonardas Ivanauskas 1859, 1961 metais. Jos į muziejų pateko iš Baltarusijoje, Lydos apskrityje, buvusio Lebiodkos dvaro. Tadas Ivanauskas dar būdamas gimnazistas pradėjo kolekcionuoti vabzdžius. Vėliau, studijuodamas Peterburgo ir Sorbonos universitetuose, rinko zoologinę medžiagą Lietuvoje, Baltarusijoje, o 1914-aisiais ir 1917-aisiais jau organizavo pirmąsias ekspedicijas į Murmaną, Šiaurės Norvegiją, Ledinuotojo vandenyno salas.
      1919 metais profesorius Kaune įsteigė Gamtos tyrimo stotį, davusią pradžią muziejui. Joje buvo atliekami laboratoriniai darbai, skaitomos paskaitos studentams. 1922 metais Kaune įkūrus Lietuvos universitetą, Zoologijos muziejus perėjo universiteto žinion. Čia buvo atliekami visi Lietuvos faunos tyrimai, užsimezgė ryšiai su aštuonioliko Europos šalių aukštosiomis mokyklomis, gamtos tyrimo stotimis, zoologijos muziejais, buvo pradėta keistis eksponatais. 1931 metais profesorius suorganizavo žymiausią muziejaus istorijoje 3 mėnesių ekspediciją į Braziliją, kurios metu surinkti atogrąžų faunos rinkiniai gerokai praturtino muziejų.
      1970 metais muziejui suteiktas jo įkūrėjo Tado Ivanausko vardas. Nuo 1914 metų muziejus suorganizavo 42 ekspedicijas į įvairius pasaulio kraštus: Turkmėniją, Kolos pusiasalį, Murmanską, Braziliją, Barenco jūrą ir kitur. Tadas Ivanauskas pabuvojo dvylikoje iš jų. Šiuo metu muziejaus darbuotojai rengia zoologines ekspedicijas, dalyvauja mokslinėse konferencijoje, įsijungia į Lietuvos bei tarptautinius gamtosauginius projektus.
      Iš ekspedicijų pargabenta zoologinė medžiaga sisteminama, gaminamos gyvūnų iškamšos, papildoma muziejaus ekspozicija bei moksliniai fondai. Muziejų praturtina ir dovanotos asmeninės kolekcijos. Eksponatų sulaukiama ir iš įvairių gamtosauginių įstaigų: Lietuvos zoologijos sodo, gamtos tyrimo stočių, gyvųjų kampelių bei privačių asmenų.
      Šis muziejus – tai mokslo ir kultūros židinys, kuris atlieka įvairias gamtos pažinimo, gamtosaugos, ekologinio švietimo ir estetinio auklėjimo funkcijas. Jis toliau rašo metraštį ateinančioms kartoms, skatindamas pamilti gamtą per jos pažinimą.

      Paroda prasideda seniausiu muziejaus eksponatu - Leonardo Ivanausko pagaminta stepinės vištelės iškamša.

Parodos objektai

   
  • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
  • Įrašų skaičius puslapyje:
  • Puslapis: iš: 3
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.