Skulptūra "Vytautas Didysis"

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Vytauto Didžiojo karo muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas skulptūra 
Sritys profesionalioji dailė, istorija
Inventorinis numeris VDKM D 212
Matmenys aukštis – 370 cm
Medžiagos gipsas 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba 
Autentiškumas originalas 
Autorius (-iai)
Sukūrimo data XX a. 4 deš. I p.

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Skulptūra  „Vytautas Didysis“, sukurta 1934 m. Kūrinio  autorius  Vincas Grybas.
Skulptūra vaizduoja Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą. Kunigaikštis vadovavo Lietuvos ir Lenkijos kariuomenei Žalgirio mūšyje 1410 m. galiausiai  palaužusiai Vokiečių ordino karinę galią. Vytautas Didysis  buvo ir yra laikomas didingiausiu  kada nors valdžiusiu Lietuvos valdovu. Bėgant amžiams Lietuvoje formavosi Vytauto kultas. Tarpukario Lietuvoje Vytautas buvo vienas iš pagrindinių valstybės tautiškumo atgaivinimo ir istorinės atminties simbolių.  
Skulptūrą Karo muziejui padovanojo II pėstininkų divizija, nupirkusi iš autoriaus V. Grybo  už 3000 litų.  V. Nagevičiaus prašymu, nurodant muziejaus sunkią finansinę padėtį. Skulptūra  sukurta maždaug per 4  mėnesius. Statulos aukštis 370 cm, jai sukurti buvo sunaudoti 2465 kg. gipso.
Susirašinėjime, tarp Karo muziejaus viršininko V. Nagevičiaus, adm. majoro  P. Šestakausko ir skulptoriaus V. Grybo nuolat akcentuojamas sutarties terminas skulptūrai  padaryti iš vienos pusės, ir lėšų trūkumas medžiagoms bei atlyginimui už darbą, iš kitos pusės. Į Karo muziejaus viršininko generolo V. Nagevičiaus telegramą, kurioje primenama, apie sutarties termino pabaigą, pasipiktinęs skulptorius 1934 m.  rugsėjo  23 d.  atsakė laišku:  „Jūsų telegramą – prašau skubiai įvykdyti sutartį – gavau, bet ji nieko naujo šičion neįnešė. Darbas visą laiką vedamas sustiprintu tempu nesilaikant jokios valandų normos – kiek jėgos leidžia. Man labai rūpi, kad statula būtų kuo greičiausiai atlikta ir jos išpildymas jau visai prie galo priėjo. Žinoma, kad būtų atlyginimas žmoniškas, padėtis būtų visai kita. Dabar po tiek mano pasiaukojimų pastatytiems paminklams, dar dėti paskutines jėgas ir šiam darbui, tai tiek išsivarginau kaip žydo kumelė, dabar gali jai kas nors telegramomis – botagais lupti per šonus, jau ji tiek nenubėgs, kaip gražus išpustytas koks nors puskarininkio žirgas. Tai formalumų pagimdytas popierėlis, bet žiūrėkite į gyvenimo tikrumą Brangus Pone Generole ir siųskit paklausimą skulptoriui, kaip laikaisi? Ar turi ką pavalgyti? Kaip jėgos ir kokios sąlygos darbui aplinkui? Kuo mes galime būti naudingi Tamstai šičion Kaune viršūnėse būdami, juk Tamsta skulptoriau vis tik esi žmogus, darai ką nors, kad ir ne šedevrus, bet vis tik ką nors ant prie mūsų meno atsigavimo. Kuo mes galim Tamstai padėti, kad galėtum savo jėgas vystyti tolyn? Taip. Skaudi gyvenimo tikruma...Prašau skubiai įvykdyti sutartį...“.
Skulptūra buvo baigta 1934 spalio  14 d.  ir komisijos patvirtinta, kurią sudarė Krašto apsaugos Revizijos departamento direktorius inž. J. Mašiotas, skulptoriai J. Zikaras, P. Rimša, muziejaus atstovas adm. majoras P. Šestakauskas. Apžiūrėję Vytauto Didžiojo skulptūrą,  pripažino, kad darbas atliktas gerai, yra  tinkamas  Karo muziejui.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Skulptūra "Vytautas Didysis" daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Vincas Grybas. Sculpture “Vytautas the Great”, 1930 anglų kalba  daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Eglė Aleknaitė